Amatör telsizle NASA’ya girilebilir mi?

 

(A.A) Telsiz ve Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Başak, amatör telsiz aracılığıyla uzay istasyonlarıyla görüşülebileceğini, ancak bunun NASA’nın sistemlerine girmek anlamına gelmediğini belirterek, “Amatör telsizciler NASA’nın sistemlerini delerek veya şifrelerini kırarak değil, uzay istasyonunda, zaten var olan amatör cihaz yardımıyla, astronotla muhabere yapmaktadır” dedi.

Bu geleneğin Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ile de sürdürüldüğünü kaydeden Başak, “Astronotlar ve kozmonotlar kapsülde bulundukları sürelerde kendilerine verilen amatör çağrı işaretlerini veya ISS’nin amatör çağrı işaretini kullanarak (NA1SS) yer yüzündeki amatörlerle konuşmakta, zaman zaman büyük topluluklara ve okullara seslenmekte özellikle öğrencilerin yönelttiği sorulara cevaplar vererek meraklı bireyleri bilgilendirmektedirler” diye konuştu.

Bu tür etkinliklerin NASA tarafından önceden belirlenerek, takvime bağlandığını ifade eden Başak:
“ISS uzay istasyonu yer yüzünden yaklaşık 350 ile 390 kilometre arasında değişebilen yükseklikte yörünge uçuşuna devam etmektedir. Yer yüzünü günde ortalama 16 kez kat eden araç bir turunu bir buçuk saatte tamamlamaktadır. Saniyedeki hızı yaklaşık 8 kilometredir. Türkiye üzerinden ise günde üç kez geçmektedir. Yani tüfek kurşunundan üç kez daha hızlı hareket etmektedir. Hal böyle olunca ISS tam tepe üstümüzden geçişi esnasında doğması ile batması arasındaki süre yaklaşık 10 dakikadır. Yani bir amatör istasyon uygun telsiz donanımına sahipse ki bu 25-30 Wat’lık VHF FM amatör telsiz ve bir antendir, uzay istasyonuyla çok rahatlıkla görüşme yapabilir. Kısacası, NASA’nın sistemlerine girilmesi gibi bir şey söz konusu değil, ISS’nin olağan bilimsel programı içinde yer alan amatör telsiz çalışmaları çerçevesinde yapılan etkinlik söz konusudur.”

Amatör telsizcilerin NASA’nın sistemlerini delerek veya şifrelerini kırarak değil, uzay istasyonunda zaten var olan amatör cihaz yardımıyla, astronotla muhabere yapmaktadır ve bu görüşme yaklaşık 1 veya 2 dakika sürmektedir. Bu sürede yapılan kurallı görüşmede gerekli olan birkaç bilgi de, telsizcinin çağrı işareti, ismi, bulunduğu şehir ve her iki istasyonun sinyal kuvvetinden başka, “iyi uçuşlar” dilek mesajlarıdır.

Türkiye’den uzay istasyonu ISS ile 2006 yılından beri konuşulabiliyor

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s