Diziler gençler arası şiddeti tetikliyor!

MERSİN (İHA) – Mersin Üniversitesi (MEÜ) İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Yetim, medyanın, dizilerde oluşturduğu kötü adam tiplemeleriyle gençler arası şiddeti tetiklediğini söyledi.Yetim, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, son zamanlarda gençler arasındaki şiddet ve madde bağımlılığının arttığına işaret etti. Madde bağımlılığının 1990’lı yıllarda artış gösterdiğini ifade eden Yetim, batı toplumunun sorunu olan bireyciliğin Türkiye’nin mega kentlerinde de görülmeye başlandığını kaydetti. Bireyciliğin tek kalma duygusu olduğunu ve sadece kendinden sorumlu olma isteğinden doğduğunu belirten Yetim, “Bu durumlar aile arası iletişimi zayıf, hayata karşı yalnız olan kişilerde görülmektedir. Bu tür kişiler duygusal sorunlarını kendileri çözmeye çalışırlar, çözemedikleri takdirde kendilerini şiddet ve madde bağımlılığı içerisinde bulurlar” dedi.
Madde bağımlılığına yönelmekteki diğer bir etkenin “haz” merkezli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Yetim, “Gençler, herhangi bir işten sadece zevk almak veya haz duygularını tatmin etmek isterler. Bu aşamada çıkarcılık söz konusudur. Bu tür girişimleri önlemek için gençlerle iletişim kurmak zorundayız. Onlara arkadaşça yanaştığımızı hissettirmeliyiz. Onları kazanma yoluna gitmeliyiz” diye konuştu.

Gençleri şiddet ve madde bağımlılığından korumak için ailelere tavsiyelerde bulunan Yetim, “Eskiden insanları bir arada tutan bağlar vardı. Düzenli bir aile sistemi vardı. Bu bağlar çözüldüğü zaman, gençler yalnızlık sorunu çeker. Onlara yalnız olmadıklarını, arkalarında ailelerinin olduğunu söylememiz gerekmektedir” ifadelerini kullandı.
Eğitim camiasında çalışan öğretmenlerin ayrıca psikoloji formasyonu almaları gerektiğini de belirten Yetim, “Öğretmenler, ergene nasıl davranılacağını bilmelidir. Ergen, asabi ve sinirli davranışlar sergileyebilir. Bu tür gençleri rencide etmemek gerekmektedir. Okul içerisinde sosyal sınıf farklılıkları hissettirilmemelidir. İlk önce fakir-zengin ayrımını ortadan kaldırmamız gerekmektedir.” dedi.

Reklamlar

Diziler gençler arası şiddeti tetikliyor!” üzerine bir yorum

  1. ben ankaradan aliyna yarına gidicek bir proje ödevim var sizden yardım istiyorum bu ödev şiddet içeren programlar hakkında bilgi vermektir. yardim ederseniz çokm sevinirim. saygılar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s