Bilgisayar Ağlarına İşi Aksatma Saldırıları

 

Bilgisayar korsanlarının hedef aldıkları siteleri servis vermez duruma getirmek için düzenledikleri saldırıların (Denial of Service-DoS) son dönemde artış gösterdiği bildirildi. Bu saldırılarda, başkalarına ait bilgisayarlar denetimi ele geçirildikten sonra saldırganlar tarafından kullanılıyor.

Bir tür bilgisayar ağı saldırısı olan DoS’ta bilgisayar korsanları, istedikleri Web sitesini çalışmaz hale getirebiliyor. Üstelik bunu başkalarına ait bilgisayarları kullanarak yapıyor. Özellikle büyük Web siteleri bu tür saldırılar nedeniyle büyük zararlar görebiliyor.

Sistem şöyle işliyor: Bilgisayar korsanı, hiçbir şeyden habersiz bilgisayar kullanıcılarına bir program yüklüyor. Bu şekilde binlerce kullanıcı avlanıyor. Bilgisayar korsanının belirlediği bir güne kadar bu programlar sessiz sedasız bir kenarda bekliyor. Bu programların yüklendiği makinelere zombi makineler deniyor. O gün geldiğinde, bütün bilgisayarlar aynı anda, önceden belirlenmiş bir Web sitesine, giriş talebi göndermeye başlıyor. Bu tür talep gönderen bilgisayar sayısı on binleri bulduğunda, doğal olarak karşı tarafın sunucusu yanıt veremez duruma geliyor. Sonuçta da Web sitesi çöküyor, işlem yapamıyor ve site sahipleri maddi zarara uğruyor.

Kaynak:Mynet 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s