D-Smart Geliyor!

Televizyon izlemeyi çok daha zevkli hale getiren, üstelik ücretsiz olan bu teknolojiyi, Doğan TV Yayın Grup Başkanı Murat Saygı anlattı.

Doğan Grubu’nda son 1.5 yıldır tematik kanallar hızla çoğaldı. Bunun sebebi nedir?
– Bunun iki nedeni var. Birincisi ve temel nedeni, Türkiye’de çok fazla çanağa dönüş var. İnsanlar, çok kanal izlemek ve temiz sinyal görmek istiyorlar. Onun için de Türksat uydusuna doğru çok fazla kayma yaşandı. İkincisi ise insanların ana kanallardan uzaklaşıp, “diğerleri” dediğiniz kanallara yönelmesi. Artık izleyici, büyük kanallarda dizi izlemek yerine kendi zevkine uygun kanalları izlemeyi tercih ediyor. Bu durum da çok büyük bir potansiyel oluşturmaya başladı.

Ne kadar mesela?
– Ana kanalların dışında kanalların izlenme oranları gün içinde yüzde 24, prime time’da yüzde 15’lere kadar çıkıyor. AB’ye baktığınızda bu oran yüzde 23-29 oluyor. Bu durum da izleyicinin kendi zevkine göre kanallara yöneldiğini apaçık gösteriyor. Doğal olarak reklam da o kanallara kaymaya başladı. Grup olarak biz de hem izlenme hem de reklam açısından payımızı korumak, büyütmek amacıyla tematik kanallara ağırlık verdik. Şu an 17 kanalımız var. İşi bir üst boyuta çıkarıp, D-Smart’ı oluşturduk.

O zaman D-Smart’tan bahsedelim.
– D-Smart, dijital uydu alıcısı. Bu fikir şöyle oluştu: Kötü komşu insanı ev sahibi yapar derler… Biz, tematik kanallarımızı ilk yapmaya başladığımızda, Digitürk’le bir kısmı yazılı, bir kısmı sözlü bir anlaşma yapmıştık. Ne yazık ki bize verdikleri sözleri tutmadılar. Yani parasıyla bizi taşıyacaklardı ve yaygınlığımızı sağlayacaktık. Fakat durup dururken bundan vazgeçtiler. Onun üzerine biz de ev sahibi olmaya karar verdik ve D-Smart’ı oluşturduk.

D-Smart’ın diğer uydu alıcılarından farkı ne olacak?
– Türksat uydusunda yüzlerce kanal, inanılmaz bir düzensizlik ve dağınıklık içerisindeydi. Yani doğru düzgün kendi kanallarınızı peş peşe seyredemiyorduk. Biz reklamverene gittiğimizde, “Biz bu kadar blok kanal yapıyoruz, bunları doğru düzgün seyrettireceğiz” dedik. Bu sözümüz doğrultusunda yeni bir kutuyla yani D-Smart’la, Türksat uydusunu, kanalları sıraya sokma misyonunu üstlendik. Şimdi D-Smart, Türksat’ta gördüğümüz bütün o yüzlerce kanalı -çerçöp kanallar hariç- belli bir mantıkla sıralayacak.

Sadece Doğan Grubu’na ait kanalları değil, diğer ana kanalları da sıralayacak yani…
– Evet. Türkiye’de havada olan bütün kanalları, sıralı olarak D-Smart sayesinde izleyebileceksiniz. Yaklaşık 250 civarında kanal izlenebilecek. Bunun yanında radyo kanallarımız da var. Bizim sıraya koymadığımız kanallar da izlenebilecek. Bu resever’ın, Elektronik Program Rehberi’nin kullanımı çok kolay.

Elektronik Program Rehberi nedir?
/_newsimages/2755127.jpg/_newsimages/2755126.jpg
– D-Smart’taki Elektronik Program Rehberi özelliği ile biraz önce dediğim gibi uydudaki en beğenilen kanallar televizyonunuza sıralanmış olarak gelecek. Dilerseniz favori kanal fonksiyonu sayesinde kişisel listenizi oluşturabileceksiniz. Ayrıca, elektronik rehber özelliği sayesinde izlediğiniz program ile ilgili hızlı, doğru ve güncel bilgiye ulaşabilecek ve seçtiğiniz kanalın günlük ya da haftalık yayın akışını görüntüleyebileceksiniz.

Bu kutuda Türksat uydusunda yayınlanan kanalların yanı sıra özel kanallar da olacak mı?
– Evet… D-Smart’ta, Türksat’ta yayınlanan kanalların yanı sıra sadece D-Smart’a özel olarak hazırlanmış kanallar da olacak.

Bunlar neler?
– MovieSmart-1, MovieSmart-2, Comedy Smart, Discovery Channel Turkey, Animal Planet, World Fashion, dünyaca ünlü film kanalları… D tematik kanalları; D Plus, D Max, D Çocuk, D Yeşilçam, D Hipodrom TV, ulusal kanallar ve Türksat’ta yer alan 100’ü aşkın kanal D-Smart kutusunun içinde. Bununla birlikte çeşitli oyunlara ve güncel bilgilere interaktif hizmetler sayesinde de kolay ve hızlı şekilde ulaşabileceksiniz.

İnteraktif hizmetlerden nasıl yararlanılacak?
– D-Smart uyumlu dijital uydu alıcısının telefon hattına paralel bir bağlantıyla… Bayiler, kurulum esnasında uydu alıcısını telefon hattına paralel olarak bağlayacak.

Futbol maçları izlenebilecek mi?
– D-Smart’ta bulunan Ortak Arabirim Modülü sayesinde, Lig TV abonesiyseniz eğer, maç yayınlarını da rahatlıkla seyredebileceksiniz.

Peki D-Smart’ta abonelik sistemi olacak mı?
– Hayır. Biz kimsenin gırtlağına bu anlamda basmıyoruz. D-Smart’taki “İzledikçe öde” sistemiyle, seçtiğiniz kaliteli filmleri uygun fiyatlara izleyebilecek, harcamalarınızı isteğinize göre şekillendirebileceksiniz. Sadece bu kutuyu alırken bir fiyat ödenecek, o kadar. O da 200 milyon civarında olacak…

– Eve fatura gelmeyecek mi?
– Hayır. Dediğim gibi ileride hizmete girecek olan “İzledikçe öde” hizmetlerinden faydalanmak isterseniz o zaman belli bir ücret ödeyeceksiniz..

“İzledikçe öde” hizmetleri neler peki?
– Vizyondaki filmlerin izlenebileceği film kanalı, sanal at yarışı kanalı, interaktif oyunlar kanalı gibi… Bu kutu, hiç eskiyemeyecek bir kutu olacak. Sürekli kendini yenileyebilen, geliştirebilen bir kutu… Birtakım yenilikler, değişiklikler hemen kutumuza yansıyacak ve izleyici bundan faydalanabilecek. Kısacası, hem yeni kutu marketinde hem de değiştirme kutu marketinde önemli bir ürünümüz geliyor.

Yani çok iddialısınız…
– Evet. Çünkü bu çok iddialı bir proje. Bu kutu ile televizyon seyretmenin rengi, şekli değişecek… Çok daha keyifli olacak. Bizim bu işi yapmamızdaki temel hedefimiz, Doğan Grubu’nun anlayışı, reklam üzerine kurulu bir televizyon yayıncılığıdır. Biz bu sistemi disipline ettiğimiz zaman, buradaki kanallar değerlilik kazanacak ve daha çok reklam alacak. Bence D-Smart, sektöre önemli bir katma değerdir.

D-Smart nerelerde satılacak?
– Yalnızca bir defaya mahsus bir ücret karşılığında size en yakın Arçelik, Beko, Botech, Goldmaster, Next&NextStar veya Sunny marka uydu alıcıları satan bayilerde.

Neden D-Smart?
* TV izlemeyi ücretsiz hale getirir. Uydu alıcınızı satın alırken ödeyeceğiniz miktar dışında sizden hiçbir aylık ödeme istenmez, evinize fatura gelmez.
* Dijital ses ve görüntü kalitesi sunar.
* Elektronik rehber özelliği ile televizyon izlemeyi daha keyifli ve kolay hale getirir.
* Uydudakileri ve D-Smart’a özel hazırlanmış kanalları, seçkin film ve dizileri izleme ayrıcalığını sunar.
* İnteraktif kanallar sayesinde sizi merak ettiğiniz konularda güncel bilgilere ulaştırır.
* Size üstün teknoloji sunar, CI Modülü sayesinde şifreli yayınları da izleme imkanı sağlar.
* D-Smart uyumlu dijital uydu alıcınız, her şartta piyasadaki tüm diğer uydu alıcıları gibi çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Reklamlar

D-Smart Geliyor!” üzerine 46 yorum

 1. selam ben bir goldmaster bayisiyim ve d smart satmak istiyorum şartları öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

 2. Syn:Ufuk… Şu an İçin Next&Nextstar D-smart uyumlu cihazlarını bu ay içerisinde piyasaya sürecek.Goldmaster’ın kendi dijitalleri için bu ne zaman gerçeleşecek bilemiyoruz… Ancak D-Smart uyumlu uydu alıcılarının satış ve dağıtımını Arçelik, Beko, Botech, Goldmaster, Next & NextStar ve Sunny yapacak diye biliyorum.Bayisi Olduğunuz Goldmaster ile iletişim içerisinde olmanız faydanıza olacaktır. Admin-MesutWeb®

 3. şu anda elimde goldmaster var şimdi d smatı izleme şansım yokmu yenı makinen farkı ne :D

 4. ARKADASIM YENI SMART TV TAKDIRDI SIZIN SOYLEDIGINIZ GIBI 200 DEGIL 410 YTL YE YAPILDI BU KONUDA Kİ YORUMLARINIZI VE BANA BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

 5. merhaba ben gaziantepten zafer d smart almak istiyorum fiyatı ne kadar artı bende uydu var uyduyu takas edip bana d smart verilebilir mi belgesel kanalları da var mı teşekkür ederim

 6. Yaklaşık Olarak 300 Ytl Civarı Bir Fiyatı Var Şimdilik.
  Takas Konusunu D Smart Bayleri İle Görüşerek Bilgi Sahibi Olabilirsiniz.

 7. Dijitürk her ay aldıgı sabit ücretlerle ayakta duruyor.D-smart, piyasa doyduktan sonra, cihaz satamayınca(ya da kısıtlı satınca),neyle ayakta duracak.Birgün aniden D-smart yayınlarının kesilmeyeceginin garantisi var mı?

 8. yazınızda fiat olarak 200 ytl. civarında diyorsunuz.bizim sorduğumuz bayiler 300 ytl. diyor. hangisi doğru bizi nası yönlen dirirsiniz.

 9. d smartta yeni filmler oynamıyor.üstelik digitürkte birsürü sinema kanalı var.d smartta da yeni sinema kanalları olsun d sinemax diye bir kanal yapın ve yei sinema fimleri oynasın.birde sineklasik istiyoruz eski klasik filmleri oynatan lütfen dediklerimi yaparsanız çok işe yarar

 10. bencede yeni sinema filmleri oynasın örn:titanic,karayip korsanları,matrix………….. birçok yeni film oynayan bir kanal olsa iyi olur.hem sinema kanalı çok olursa seçeneklerimizde çok olur

 11. d smartta yeni sinema filmleri oynatan bir kanal olsa(mesela d sinemax)çok iyi olur.lütfen

 12. Şu anda elimde bulunan Next Ye-2000 X CI Plus Uydu alıcısı ile D-Smart izleyebilirmiyim yoksa cihazımımı değiştirmem lazım

 13. Next (2500) marka digital resivırım var d smart kartı ile çalışırmı

 14. evet bende dsmart alıcam bir kac gun içinde ama 350 ytl ler ucusuyo uzerimizde buda peşin fiyatı ustelik

 15. elimizdeki eski modül girişli cihazlara d smartın modülünü alıp takıp seyretme imkanı varmı .modül satışı yapılacakmı bu konuda aydınlatırsanız sevinirim

 16. d-smart bilgisayar programı gibi birşeymi uyduyaa yüklene biliyormu yoksa mecbur uydu alıcısınımı degiştirme gerekiyor

 17. ya ne dsmartı ben digitürk kullanıcısıyım we çok memnunum aylık faturasıda bişey değil 30 ytl ciwarı hem 2 sene sonra ne olacağı belli değil.dsmart böyle bir güvence weriyormu.hadi aldın diyelim ya yeni bişeyler çıktı geri alıyolarmı bak digitürke beğenmedim gel al de hemen alıolar helal olsun

 18. YETER- AMA BU NEDIR ARKADAŞLAR LUTFEN UYANIN ARTIK YA BOYLE İŞLERE PRIM VERMEYELIM YOK CINE 5 HURA ALALIM YOK TELEON HURA ALALIM YOK DIĞITURK HADI YOK LIG TV BU NE YAW SOYULDUK SOĞANA DONDUK LUTFEN PRIM VERMEYELIM YARIN KARASAL YAYIN CIKACAK BUNLAR DA HEP COPE UYANALIM ARTIK SAYGILARIMLA

 19. slm kolay gelsin ben goldmaster bayisiyim şim her müşterim d sımarı soruyo yani ben bi bayilik almak istiyorum yani yardımcı olursanaız bana bi bayilik almak istiyorum bana bu telefonlardan 0232 363 16 48 cep 05438469982 ali_gs_1985@hotmail.com

 20. merhabalar suan ben ingiltere yasiyorum d smart nasil almave seyretme imkanimiz varmidir arti nereden alabilirim adresi varsa yardimci olursaniz bu konuda tesekkur ederim

 21. abi bizde de gold master var d sporda maçlar başlarken şifre giriyor neden böyle yapıyor o kanallar paralı mı

 22. MERHABA BEN D-SMART ALÇAMDA SIRF SU SAMPIYONLAR LİGİNİ İZLEYİM DIYE D SMART ALIRSAM SAMPIYONLAR LİGİNİ İZLEYEBİLİRMİYİM CEVAP BEKLIYORUMDA ACİLLL. SAYGILARIMLA………..

 23. selamlar,

  Ben almanyada yasiyyorum ve d smart hakkinda bilgi almak istiyorum.
  biz bu yayindan faydalanabilecekmiyiz.Tabiiki bizimde canak antenimiz var.Fiyat ve hangi uydu olmali.
  bilgi veririseniz cok sevinirim.

 24. ben dunakşam aldım (arçelik..350ytl)sabah geri verdim onceki uydumda 1800 aşkın kanal sıralanırken uyumlu cihazın en fazla 400 kanal kapasiteli olması beni ilerleyen teknoloji adına şaşırttı ….

 25. valla insallah super lig maclarini alirsiniz o yuzden aldik bu arada sehir sehir fiyatlar farkli galiba bizde 365 aldik anlamadim bu nisi

 26. D smart sahibiyim evin icinde degisik odalarda televizyon ve degisik markalarda reciver var d smart kartimi diger reciverlerde calismasini saglayacak modul varmi varsa hangi cesit moduldur ilginize tesekkur eder yanitinizi bekliyorum

 27. Merhaba, lig tv ve d-smart ile uyumlu HD uydu alıcısı almak istiyorum. Sorunsuz bir sekilde lig tv ve d-smart izleyebileğim bir uydu alıcısı modeli yazarsanız memnun olurum. Birkaç tane model de olabilir.

  1- Lig tv ye üye olsam lig tv nin uydu alıcısı ile d smart izleyebilir miyim ?
  2- D-Smart alsam D-smart uydu alıcısı ile lig tv izleyebilir miyim ?
  3- Baska bir marka uydu alıcısı alsam Lig tv ve D-Smart ı tek uydu alıcısından izleyebilir miyim ?

  Marka ve model konusunda bana yardımcı olursanız memnun olurum. Birkaç tane aradıgım özelikte uydu alıcısı modeli verirseniz sevinirim. Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s