Gaffur Pijaması Karaborsaya Düştü

Sümerbank pijaması Gaffur’la moda oldu.”

Bügün Hürriyet Gazetesi’nde yazmış Turan Gültekin:

“Sümerbank’ın yıllardır ürettiği çizgili pazen pijaması, televizyon dizisi Avrupa Yakası’nın yeni tiplemesi ’Gaffur’ ile yeniden moda oldu.

Müşterilerin pijamayı ’Gaffur pijaması var mı’ diyerek istemeleri üzerine Sümer Holding’in İzmir Karşıyaka’daki satış mağazasının yetkilileri, vitrine ’Gaffur pijaması geldi’ yazdı ve iki ay içinde 500’den fazla sattı.

Dizinin yeni sezon bölümlerinde, ünlü tiyatro oyuncusu Peker Açıkalın’ın canlandırdığı kapıcının oğlu ’Gaffur’ tiplemesiyle özdeşleşen, Sümerbank’ın kırk yıllık pijaması yeniden moda oldu. Diziyle birlikte adı ’Sümerbank pijaması’ndan ’Gaffur pijaması’na dönüşen pijamanın satışları arttı. ”

Haberi okuyunca nostaljik çizgili pijama efsanemizin, hangi noktalara geldiğini ve ilerlemenin ne şekilde olacağını düşünmeden edemiyor insan.

Alt tabaka kültürünün giyim unsuru olarak aklımızda yer eden çizgili pijama; ev, sokak, piknik üçgeni içinde karşımıza çıktığı günden beri, “Giyecek başka birşeyi yok, olsada asla ihanet etmez pijamasına, salınır durmadan” düsturuyla hareket eden erkek kültürünün vazgeçilmezi olmuştur.

Gözümüzün önünden gitmeyen sahnelerde mutlaka çizgili pijama giymiş bir adam vardır. Bazen asıp kesen bir kabadayı. Bazen vicdanı olmayan cani bir tecavüzcü. Bazen de tonton, babacan aile babası. Ne olursa olsun orta halli erkek üzerinde görmeye alıştığımız bir unsurdu.

Zaman geçince yok oldu çizgili pijama. Giyenler aşağılandı, hor görüldü, küçümsendi. Belli bir tabakadan olmayan insanın üzerine giydiriliverdi. Kültürsüz erkeğin simgesi haline geldi. Fakat gün oldu devran döndü ve insanımız çizgili pijamayı kapışıyor hale geldi. Birden sınıf atladı pijama. Birden sınıf atlattı üzerinde olduğu insana. Artık modern, kültürlü günü yakalamış insanın giyisisi haline geldi.

Ey Gaffur sen nelere kadirsin?!
Daha dün burun kıvırdığımız pijamayla, bugün gururla salınıyoruz ama, öyle değil mi?!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s