Windows Vista® Şimdiden Standartları Yükseltti

 

Windows Vista’nın ne zaman yaygın olarak kabul göreceği ve Windows XP’cilerin ağırlıkla geçiş yapacağı işletim sistemi olacağı henüz netleşmedi. Ancak donanım tarafında şimdiden Vista’nın asgari gereksinimlerini karşılayan konfigürasyonlar standarda yakın düzeyde ortaya çıkmaya başladı.

Önde gelen donanım üreticileri, gelişmiş ve yüksek fiyatlı donanım satın alma talebini pompalayacak yeni işletim sistemini kaçırılmayacak bir fırsat olarak görüyor. Türkiye’de bu yaklaşım, Vista’ya ücretsiz geçiş seçeneği ile birlikte Windows XP Media Center Edition yüklü gelen bilgisayarlar ile açıkça ifade edildi. Reklamlara yansıyan bu kampanyalarda, özellikle sistem belleğini (RAM) 2 GB’ye kadar yükseltme olanağı gibi Vista’nın yumuşak karnına işaret eden notlar da düşüldü.
Yurtdışındaki durum da farklı değil. Kasım ayından bu yana önde gelen bilgisayar üreticilerinin yeni modellerinde, Vista’nın asgari standartlarına rastlanıyor. Dünya genelinde adı konulmamış bir uzlaşmanın rüzgarı esiyor. Bu rüzgarın yarattığı asıl değişiklik, bellek ve grafik bileşenlerde ortaya çıkıyor.

Bir önceki yıla kadar bilgisayarlarda yaygın olarak 256 MB RAM kullanılırken, Vista hazırlıklarının başlamasından itibaren RAM standardı 512 MB’ye yükseldi. 4 yuva (slot) içeren kartlar üzerinde 512 MB’lik tek RAM ile gelirken dört yuvanın da dolması durumunda, Vista’nın hakkıyla çalıştırılması için gereken 2 GB’lik belleğin sağlanacağının mesajı da verilmiş oluyor.

Grafik bileşenler tarafında yaşanan değişim ise, Vista’nın gelişmiş grafik özelliklerini destekleyecek şekilde daha büyük işlem gücü ve hız sağlanması şeklinde ortaya çıkıyor.

Kaynak:Mynet


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s