Polaroid’in Dijitali Yolda…

Polaroid makine ile yazarkasaların çıktı teknolojisini birleştiren Zink, dijital fotoğraf makinesi ve cep telefonundan mürekkepsiz mobil baskının kapısını açıyor.

Kameralı cep telefonları ve dijital fotoğraf makinelerinin hızla yaygınlaşması, seyahat ederken bunlardan baskı almayı sağlayacak alternatiflerin önemini artırıyor.

2005 yılında kurulan Zink firması, bu durumu fark ederek mobil cihazlardan mürekkep kullanmadan tatmin edici kalitede fotoğraf baskısı almayı sağlayan bir ürün geliştirdi.

Adını mürekkepsiz sözcüğünün ingilizcesinden (zero ink) alan Zink, fotoğraf kağıdına yerleştirilmiş minik boya kristallerinin ısı ile aktive edilmesine dayanan bir teknoloji kullanıyor. Yaklaşık olarak bir iPod büyüklüğünde olacak ürünün birkaç ay içinde raflarda yerini alması planlanıyor.

Kullanımı mobil ürünlerle sınırlı kalmayacak olan üründe kullanılan fotoğraf kağıdı teknolojisi Polaroid firmasından geliyor. Faks makineleri veyazarkasalarda şu anda kullanılan termal baskı teknolojisi, Zink’in yazıcısı ile kalıcı baskıyı ucuza sağlayan bir uygulamaya dönüşecek.

Mavi, kırmızı ve sarı tonları kullanarak tam renkli baskı alınan sistemde, saniyede 100 bin ısı darbesi gönderilebiliyor. Böylece 5×7.5 (cm) boyundaki bir resmin baskısı 1 dakikadan az sürüyor.

Firma, yazıcıyı 100 dolara satmayı planlarken, polaroid makinelerinin dijitalleşmiş şekli olan fotoğraf yazıcıya entegre fotoğraf makinesini 200 dolara satacağını açıkladı. 10’lu paketler halinde satılacak fotoğraf kağıtlarının fiyatı ise 2 dolar olacak.

ABD’de yapılan bir araştırma satılan cep telefonları içinde kameralı modellerin oranının, 2006 başında yüzde 51 iken 2006 sonunda yüzde 69’a yükseldiğini gösterdi. Dünya genelinde bu oranların daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Daha çarpıcı veriyi ise, çekilen resimlerin yüzde 80’inin basılmadan bir kenarda tutulması oluşturuyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s