Pardus 2007

Pardus Ulusal İşletim Sistemi’nin yüklenebilir kararlı sürümüdür. Uzun bir aradan sonra kararlı sürüm 2007 (1.1) çıkmıştır.

CD içerisinde ofis araçları (metin düzenleyici, hesap tablosu, sunum hazırlayıcı vb.), internet araçları (tarayıcı, e-posta, sohbet vb.), çoklu ortam ve grafik araçları (film oynatıcı, müzik çalar vb.), oyunlar ve çok sayıda uygulama mevcuttur.

Pardus, özgür yazılım yaklaşımı ile açık kaynaklı yayımlanmakta ve GNU Genel Kamu Lisansı (General Public License – GPL) ile özgürce dağıtılmaktadır.

2007 Sürümündeki Yenilikler :

· Küçük paketler, hızlı güncelleme // Pardus paket yöneticisi PiSi’de yapılan geliştirmelerle yazılımlar artık çok daha az yer kaplayıp, internet üzerinden çok daha hızlı innDirilebiliyorlar…

· Paket yöneticisi // PiSi’nin kullanışlı ve sevimli grafik arayüzü kullanılarak yazılımların güncelleme ve kurulum süreçleri de büyük ölçüde kolaylaştı…

· Hızlı açılış // Pardus yapılandırma çerçevesi ÇOMAR kullanılarak geliştirilen açılış sistemi sayesinde diğer işletim sistemlerine göre çok daha hızlı açılıyor…

· Hata düzeltmeleri // Bir önceki beta sürümü “ATA”ya göre, 200′e yakın hata düzeltmesi…

· Diğer iyileştirmeler // USB belleklerden başlatılabilme, çok dilli kurulum desteği (Türkçe, İngilizce, Almanca, Felemenkçe), Tulliana simge setine eklenen yeni semboller…

Pardus 1.1 (2007) sürümünde neler var?
Pardus Geliştirme Ekibi, sizlere rahat bir masaüstü ortamı sağlamak için çok sıkı çalıştı. Pardus 1.1, heyecan verici yeni fikir ve özellikler ile karşınızda.

Başlıcaları :

· PiSi : Yeni bir paketleme sistemi; Pardus, PiSi (Packages installed Successfully as intended) adı verilen kendine özgü paketleme sistemi ile geliyor. PiSi, Pardus geliştiricileri tarafından tasarlanan özgün bir paket yöneticisi. Hem geliştiricilerin kolay ve hızlı bir şekilde yazılımları paketleyebilmesini, hem de son kullanıcıların dertsiz ve rahat bir şekilde kurulum yapabilmesini sağlayan bir arabirime sahip. Birkaç tıklama ile, özgür yazılım dünyasındaki ihtiyaç duyduğunuz programları araştırıp bulur ve isterseniz bilgisayarınıza zahmetsizce kurar.

· En yeni Linux çekirdeği : Pardus, en son çekirdek ve ek yamaları ile geliyor. Yeni donanım sürücüleri, bellek yönetimi ve performans geliştirmeleri, hata onarımları ile son güncel çekirdeğe sahip olacaksınız.

· Ofis yazılımı OpenOffice.org : Pardus, ofis yazılımı gereksiniminizi karşılamak için OpenOffice heyecan verici son sürümü ile geliyor. Microsoft Office dosyalarını da okuyup yazabilen ve hem Windows hem Linux ortamlarında yaygın olarak kullanılan OpenOffice.org’un yeni sürümü olan 2.2 ile kelime işlemci, hesap tablosu, sunum ve veritabanı programları, diğer ofis dosyalarınız ile uyumluluk sorunu olmaksızın, ücretsiz ve özgür bir şekilde hizmetinizde. Pardus ekibi olarak eklediğimiz görsel malzeme, şablonlar ve uzantılar ile daha da rahat olacaksınız.

· YALI ile anında kurulum : YALI (Yet Another Linux Installer) dağıtımımızın doğduğu yer olan Pardus Laboratuvarı’nda geliştirildi ve tepeden tırnağa test edildi. Yeni kullanıcılar için Pardus’u kurup-kullanmaya başlamak, birkaç fare tıklaması kadar kolay olacak. Sadece işleviyle değil, hızıyla da sizi şaşırtacak. Biz, Pardus Geliştirici Ekibi olarak, YALI’nın yeryüzündeki en kolay Linux kurulum sistemi olduğunu düşünüyoruz.

· KDE masaüstü ortamı 3.5 : KDE (K Desktop Environment), tümleşik uygulama programları ve araçları ile meşhur bir masaüstü ortamıdır. En kapsamlı ve kullanışlı masaüstü ortamı olduğuna karar vererek, en son sürümünü sizlere ulaştırıyoruz. Daha fazla bilgi için yapımcı adresini ziyaret edebilirsiniz.

· ÇOMAR, Yapılandırma Yöneticisi : Sadece Pardus’a özgü yapılandırma yöneticisi ÇOMAR, ethernet kartınızı otomatik bulur, video kartınızı ayarlar, en uygun çözünürlüğü sağlar ve ses kartınızı çalıştırır. Kısacası ÇOMAR, tüm donanım ayarlarını sizin için tamamlayarak bilgisayarınızdan tam verim almanızı sağlar.

· Kontact, Yeni çalışma ve işbirliği takımınız : Kontact ile e-postalarınızı okuyabilir, ayrıntılı adres defterleri oluşturabilir, bunları doğum günleri, özel günler ve toplantı anımsatıcıları ile zenginleştirebilir ve kolaylıkla arkadaşlarınızın günceleri ile ilişkilendirebilirsiniz. Kişisel Bilgi Yöneticisi ile değerli zamanınızı düzenleyebilir, takvim yazılımı ile evinizde ve işinizde önemli günlerin eşgüdümünü sağlayabilirsiniz.

· Yeni Özellikler : Pardus Güvenlik Duvarı (Pardus Güvenlik Duvarı, Pardus 1.1 ile birlikte gelen bir güvenlik aracıdır. Birkaç tıklama ile kolayca port ya da makine bazında engelleme yapabilir. Basit ve etkin arayüzü sayesinde istenen kaynakların engellenmesi mümkün olur); Geribildirim Uygulaması (Pardus kullananların fikir, eleştiri ve önerilerini kolayca alabilmek ve Pardus’un yeni sürümlerini insan odaklı geliştirebilmek için hazırlanan bu yazılım, Pardus kurulduktan sonra görüşlerinizi almakta ve internet üzerinden Pardus geliştiricilerine iletmektedir); Kullanıcı Yöneticisi (Kullanıcı Yöneticisi, Pardus’a yeni bir kullanıcı eklemeye ya da mevcut kullanıcıları düzenlemeye yarar).

Temel Sistem Gereksinimleri :
Pardus’u ortalama bir donanım ile çalıştırabilirsiniz. İyi bir verim almak için en az 512 MB sistem belleği ve 1200 Mhz işlemci öneririz. Aşağıda saydığımız temel iki donanım, Pardus’u çalıştırmanızı sağlayacaktır:

· 256 MB hafıza (512 MB önerilir)

· 800 Mhz Intel veya AMD işlemci (en az 1200 MHz önerilir)

Editör Açıklaması : Tübitak başkanlığında yürütülen proje sonucunda Almanların Suse Linux’u gibi tamamen yerli ve bize ait bir Linux dağıtımı oluşturuldu. İşte bu dağıtımın adı Pardus. Pardus tek CD’den oluşuyor ve sisteme kolayca kurulabiliyor. CD üzerinden de çalıştırılabilen sürümü mevcut. Pardus başlı başına bir işletim sistemidir. Pardus’u CD’den çalıştırmak için bilgisayarınızda bir işletim sistemi, hatta sabit sürücü olmasına bile gerek yoktur.

Pardus Linux birçok evrensel ve popüler Linux dağıtımından daha iyidir. Kullanılabilirliği daha yüksektir. Son kullanıcı için ideal bir dağıtımdır. Özellikle yeni PiSi sistemi ile program kurmak Windows’da program kurmaktan bile daha basit. Tıkla kur mantığı PiSi’nin en büyük özelliklerindendir.

Ayrıca PiSi ile paketlenmiş Pardus programlarını birçok açık kaynak Pardus sitesinde bulabilirsiniz. (Örnek : Pardus resmi deposunda, test deposunda, linuxindir deposunda, pisidepo, pardus-oyunda vb.)

Pardus Linux ile birlikte kurulu gelen Samba sayesinde diğer işletim sistemi yüklü bilgisayarlarınızı ağ üzerinden yönetmek , dosya paylaşmak çok kolaydır.

Pardus Linux son kullanıcıya verdiği destek ile de adından söz ettiriyor. (Forumları, wikisi, resmi sitesi, hata listeleri, ana sayfası, depo siteleri, pardus-oyun, pardus gönüllüleri blogları v.b. birçok Türkçe içerik ve destek sitesi)

Kurulum :
# CD’ye boot ederek yazma : AinnDirdiğiniz iso dosyasının üstüne fare sağ tuşu ile tıklayıp “Birlikte Aç” seçeneğini seçin. Açılan listeden CD yazma programınızı seçin (Nero, Cd Burner vs.) ve tamam diyin. Programınız açılacaktır. Program açılınca programda Burn/Tamam/Yaz v.s. seçenekleri ile boot edilebilir CD oluşturabilirsiniz.

# Bilgisayara Kurulum : Bilgisayarınızı BIOS ayarlarından, CD’den başlatılabilir (Boot from CD vb. olabilir) bir biçimde açtıktan sonra Pardus’un sizi yönlendirecek kurulum ekranıyla karşılaşacaksınız. Gerisini yönergeleri takip ederek devam edebilirsiniz. Kurulum yapmadan önce sabit sürücünüzdeki önemli bilgileri yedeklemeyi unutmayın!
# Alpha2, Alpha3, Cebit, ATA, SFA, RC sürümü kullananlar : Konsolda vereceğiniz pisi up komutu ile Pardus dağıtımını son sürüme güncelleyebilirsiniz.

Not : Bu sürüm son kullanıcılar için uygundur. Kararlı sürümdür. Yeni özellikleri ile Pardus Açık Kaynak dünyasında adından sıkça söz ettirmeye başlamıştır.

sha1Sum ; İnnDirdiğiniz iso’nun sağlam inip inmediğini sha1sum kontrol programları ile kontrol edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken aşağıdaki kodu programın verdiği kod ile karşılaştırmak. Kodlar birebir aynı ise innDirdiğiniz iso sağlam demektir. (Windows’da en iyi md5sum kontrol yazılımı md5summer ‘dır. Bunu tavsiye ederim.)

Pardus 2007

md5sum: 19c82580645ab05495ff217ed1524970
sha1sum: dcae9a9a412a7f9597ca3318913a6368346c5cd9

Yardım için, kurulum kılavuzu‘na başvurabilir, ayrıca 2007 sürümü özellikleri hakkında bilgi almak için sürüm notları belgesini okuyabilirsiniz.

Pardus 2007′yi çeşitli yansı adreslerinden de indirebilirsiniz. Aşağıda, mevcut yansı adreslerinin bir listesi bulunmaktadır:

* Bu sunucular Avrupa merkezlidir, Türkiye dışından indiren kullanıcılarımız daha hızlı erişebilir.

Ayrıca Pardus 2007′yi torrent adresini kullanarak P2P araçları ile de indirebilirsiniz.

Pardus 1.0 kullanıcıları yükseltme belgesinde yazılanları uygulayarak Pardus 2007′ye terfi edebilirler…

Pardus 2007 Çalışan CD

md5sum: 3a95d6833d5139bc758ac435bc85a994
sha1sum: 6933f3808729c06b157795897411441476c9e9a0

Çalışan CD bilgisayara kurulmadan CD okuyucunuz üzerinden çalışan Pardus sürümüdür. Pardus’u bilgisayarınıza kurmak için Pardus 2007 Kurulan’ı tercih etmelisiniz. Eski sürümlere ftp arşivinden ulaşabilirsiniz.

* Bu sunucular Avrupa merkezlidir, Türkiye dışından indiren kullanıcılarımız daha hızlı erişebilir.

Ayrıca Pardus 2007 Çalışan CD’yi torrent adresini kullanarak P2P araçları ile de indirebilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s