Kurtlar Vadisi Terör Yayından Kaldırıldı!

Yapımcı Şirket ve ilgili kanal dizinin geleceği ile ilgili ne karar verdi?

Kurtlar Vadisi tartışması sürüyor. RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın telefonundan sonra dizinin yapımcısı olan Pana Film ile yayınlandığı Show TV kanalının yöneticileri arasında görüşmeler başladı. Taraflar dizinin geleceğini tartıştı.

Dizinin yayından kaldırılmamasındra ısrar eden seyirci telefonları ve e- mailler de dikkate alınarak Kurtlar Vadisi’nin bu akşamki bölümünün yayınlanmasına karar verildi.

TOPLANTININ PERDE ARKASI

Aslında toplantının başlangıcında baskın olan görüş dizinin yayından kaldırılmasıydı. Ancak toplantı bittiğinde Show TV ve Pana Film yöneticileri dizinin bu akşamki bölümünün yayınlanmasına karar verdi

Ama bu dizinin geleceğini belirleyen kesin karar değil. Kurtlar Vadisi’nin bundan sonraki bölümlerinin yayınlanıp yayınlanmayacağı, dizinin ekranan veda edip etmeyeceği önümüzdeki günlerde belli olacak.

VADİ’DE TARTIŞMA BÖYLE BAŞLADI

Toplumda şiddeti özendirdiği, özellikle çocuklara ve gençlere kötü örnek olduğu gerekçesiyle tepki çeken Kurtlar Vadisi’nin yayınlanmasıyla ilgili tanıtım filminin gösteriminin ardından RTÜK diziyi izlemeye aldı. Güneydoğu’daki terör olaylarının işlendiği bölümden sonra tepkilerin iyice gündeme oturması üzerine dizinin ’milliyetçi’ duyguları kaba bir bir şekilde ön plana çıkararak Ogün Samast gibi yeni tipleri yaratması endişesi karşısında RTÜK yöneticileri, Show TV Genel Müdürü Saner Ayar’la görüştü.

Karşılıklı görüş alışverişi sonucunda kurulda dizinin yayından kaldırılması eğilimi oluştu. RTÜK’ün yasaklama yetkisi olmamasına rağmen sergilenen endişe ve uyarılar karşısında Show TV Genel Müdürü Saner, “Bu durumu grubumuzun üst yönetimi ile görüşmem gerekiyor” dedi. Daha sonra RTÜK’ü arayan Saner “İyi ilişkiler çerçevesinde diziyi yayından kaldırmaya karar verdik. Olayın ne kadar hassas olduğunu biliyoruz ve biz de özen gösteriyoruz” dedi.

RTÜK’e telefonla şikáyet yağdı

 
 

“Kurtlar Vadisi-Terör” adlı dizi nedeniyle Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na 1 Ocak – 13 Şubat 2007 tarihleri arasında toplam 16 bin 597 başvuru yapıldı. Bu başvuruların 13 bin 953’ünde dizinin yayınlanmaması, 2 bin 609’unda ise dizinin yayınlanması istendi. Dizinin 8 Şubat’ta yayınlanmasının akabinde ise 444 1 178 RTÜK İletişim Merkezi’ne toplam 2 bin 898 başvuru yapıldı. Bu başvuruların 2 bin 192’sinin (yüzde 75.6) konusunu Kurtlar Vadisi-Terör dizisi oluşturdu. İzleyicilerden gelen bildirimlerin 1924’ünde (yüzde 87.8) dizi şikayet edildi ve yayından kaldırılması istendi. İzleyicilerden gelen 268 (yüzde 12.2) bildirimde ise dizinin beğenildiği, devam etmesinin istendiği ifade edildi. Sivil toplum ve meslek kuruluşları, yazarlar ve birçok internet sitesi de dizinin yayınlanmasına tepki göstererek, yayından kaldırılmasını istedi.

Reklamlar

Kurtlar Vadisi Terör Yayından Kaldırıldı!” üzerine bir yorum

  1. Bu konuda Ece Temelkuran’ in yazisina pek birsey eklemeye gerek yok galiba !

    ……”Bir suredir ortam gergindi: Ya Kurtlar Vadisi yayimlanmazsa! Oyle ki bu “kutsal bilgi” kaynagindan mahrum kalan halkimizin ne yapacagi endise verici bir hal almisti.Kurtlardan mahrum birakilan halkimiz onlari aramaya daglara cikabilir, kurtlarin pesine dusen halk isinden gucunden olabilir, bu varolussal arayis icinde nice vatan evladi elden ayaktan dusebilirdi.Sonunda hassas operasyonla kurtlar inlerine geri gonderildi. Genc nesillerin sarsak Turk kahramani, derin devletin cuce temsilcisi, dublajli erkek Polat Alemdar tiplemesinden bir parca korunacagiz artik.

    Ve fakat mesele su: Halkimizin komplo teorilerine, sifresi ancak kafasi karisIk dekoderlerle cozulebilecek derin devlet maceralarina ve dakika basina ancak bir cumle dusecek duzeyde zekâ ozurlu diyaloglara olan engellenemez ihtiyaci neyle karsilanacak? Bu memleketin, bilgi yerine supheyi koyan bozulmus dengesini hangi yuksek kultururunu teskin edecek? insanlarin kafasini birtakim dizilerin guya sifreli mesajlariyla karistirmak buyuk bir gunahtir. Ogun Samast’lari yaratan elbette bu dizi degildir ama o vandallari estetize edip yuceltmek de elbette bir suctur”……

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s