Windows® Mobile 6.0

Pocket Pc (Cep Bilgisayarları ) için Windows İşletim Sistemi.

Gözler son dönemde Vista üzerinde olsa da, Microsoft taşınabilir el cihazları ve cep telefonları için geliştirdiği işletim sisteminin yeni versiyonunu duyurdu: Windows Mobile 6.0. Bu işletim sistemine sahip cihazların 2007 2. – 3. çeyreğinde boy göstermesi bekleniyor.

Görünüş olarak çok fazla yenilik yok; esas yenilikler kaputun altında. Microsoft, yeni mobil işletim sisteminin daha eski versiyona nazaran daha fazla işlemci ve bellek gerektirmeyeceğini belirtiyor. 6. versiyon ile Office 2007 ve Outlook 2007 ile daha gelişmiş senkronizasyon özelliğinin yanında,Microsoft’un kurumsal uzaktan mesajlaşma yazılımı olan Office Communicator yüklü geliyor. VoIP ve Live Messenger desteği de gelmiş.

Diğer özellikler kabaca:

– E-postalarda HTML desteği
– Windows Mobile için Windows Live Messenger
– Windows Live Messenger için dosya transfer imkanı
– mobile Outlook, Word, Excel, ve PowerPoint’in yeni versiyonları
– Çalıntı cihazlar için uzaktan veri silme imkanı
-.NET Compact Framework ve SQL Server’ın yeni entegre mobil versiyonları

Windows’un mobil işletim sistemi, 90’lı yılların sonlarına doğru PalmOs işletim sistemine cevap olarak çıkmıştı. Ancak Palm, 2005 senesinde Treo 650 ürünü ile Windows Mobile işletim sistemini kullanacağını açıklayınca önemli zafer kazanmıştı. Ancak bu alanda rakipleri sadece PalmOS değil ve pazara masaüstü işletim sistemleri kadar hakim değiller. Örneğin Nokia, Ericsson, Panasonic, Samsung ve Siemens gibi telefon üreticilerinin kurduğu ortak bir konsorsiyuma ait olan Symbian işletim sistemi; bazı cihazlarda kullanılan Linux sürümleri, veya OSX’in bir versiyonunu çalıştıran Apple’ın yeni iPhone’u ile rekabet etmek durumunda kalacak. Farklı plaformlara entegrasyon konusunda en avantajlı olan Linux; geleneksel cep telefonlarında ise Symbian’ın ezici bir üstünlüğü bulunuyor ancak “akıllı cep telefonları” için Windows Mobile’in şansı bulunmakta.

Reklamlar

Windows® Mobile 6.0” üzerine bir yorum

  1. Ben bu windows mobile 6 nin free yani beles halini :D nerden bulabilirim,
    kullandigim PocketPc, Hp-iPAQ hw6515c kullandigim isletim sistemi ise Windows Mobile 2003 Second Edition.bana email adresimden ulasirsiniz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s