Çıplak Gösteren X-Ray ABD’de Deneniyor

ABD’de tartışmalara neden olan kıyafetin içini gösteren X-ray tarayıcısı , ulaşım güvenliğini artırmak için havalimanında denenmeye başlandı.

Yolcuların içini gösteren X-ray tarayıcısı, ABD’deki Sky Harbor Uluslararası Havalimanı’nda güvenliği artırma amacı ile denenmeye başladı. Tartışmalara neden olan güvenlik aracı, vücudun belirli noktalarına saklanmış patlayıcıları ve silahları tepit etmek amacı ile kullanılıyor. Güvenlik aracı, elbiselerin içini gösterebilirken vücut hatlarını da belirgin bir şekilde görüntülüyor.

Bu güvenlik uygulaması, klasik güvenlik aşamasından geçemeyen yolculara ikinci aşama olarak sunuluyor. Yolcular bu aşamada ister cihaz tarafından kontrol edilmeyi kabul etmezler ise de görevliler tarafından kontrol edilmeyi seçebiliyor.

Cihaz tarafından kontrol edilmeyi seçen yolcular önce avuçlarını açarak cihaza doğru duruyor ve ardından işlemin sırtlarını dönüp işlemi tamamlıyorlar. Bu şekilde yapılan kontrol işlemi yaklaşık bir dakika sürüyor.

Kullanılan teknolojinin kişilik haklarına saygılı olmadığı yönünde yapılan eleştirilere karşı ulaşım güvenliğinden sorumlu kurumlar, güvenlik cihazı ile elde edilen görüntünün kara kalemle çizilmiş resme benzediğini ve kişilik haklarına zarar vermeden vücuda saklanmış saldırı malzemelerini tespit ettiğini belirtiyorlar.

Bununla beraber elde edilen görüntünün cihaz tarafından kayıt edilemediği veya aktarılamadığı, güvenlik uygulamasının hemen sonrasında görüntünün geri alınamayacak şekilde silindiği belirtiliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s