EDTV Nedir?

EDTV, televizyon şebekesinden iki parça olarak gelen (interlace) işaretleri birleştirip progresif şekilde sunmayı sağlayan teknolojiye sahip üründür.

Görüntüleri progresif  olarak işleyen ve aldığı interlace işaretleri birleştirip tek işaret haline getiren televizyonlara, gelişmiş tanımlılık sunan TV anlamına gelen EDTV (Enhanced Definition Television) adı verilir.

Televizyon yayınlarında kullanılan interlace tarama yöntemi, kalsik televizyonlardaki 625 satırlık görüntüyü üstüste geçecek iki yatay ızgara gibi parçalayarak alıcıya gönderilmesine dayanır. 312.5 satırlık iki dizi olarak ayrılan tek bir görüntü karesi, cihazda birleşir. Bu yöntemde işaretler, ekrandaki satırlara denk gelecek şekilde sıralanır; tek ve çift olmak üzere iki aşamalı olarak gönderilir.

İki aşamada gelen işaretler 1/50 saniye hızında TV’ye ulaşır. Bu hız elektrik şebekesinin frekansı ile belirlenir. Türkiye ve Avrupa 50 Hz. olan şebeke, saniyede 50 interlace işaretin gönderilmesini ve 25 karenin oluşturulmasını sağlar.ABD’de 60 Hz. olan frekans, saniyede 30 kare görüntü oluşmasına yol açar. 60 Hz. frekanslı elektrik şebekesine sahip diğer ülkelerdeki durum da budur. Her iki hızda da İnsan gözünün algılama sınırının üzerine çıkıldığı için, işaretlerin iki aşamada geldiği algılanmaz ve tek bir görüntü izleniyormuş hissi oluşur.

Görüntülerin iki aşamada gönderilmesinin asıl sebebi, yayın için kkullanılan band genişliğidir. Tek işaret yerine, işaretin önce bir yarısı sonra da diğer yarısının gönderilmesi, teknolojinin hayata geçtiği 1953 yılı ile yakından ilgili. Bu dönemde band genişlikleri yetersiz olduğu için işaretler ikiye bölünüp gönderiliyordu.

Günümüzde kullanılan band genişliğindeki artış, işaretlerin hepsinin aynı anda gönderilip işlenebildiği progresif (progressive) teknolojisini kullanılabilir duruma getirmiştir. Bu teknolojide tüm işaret satırları aynı anda birden başlayıp son satıra kadar gönderilir ve bu da görüntü kalitesini artırır.

Ne var ki; televizyon yayınlarının geçmeli tarama yöntemi yaygın olarak kullanılmaya devam etmektedir. Bu yüzden progresif teknoloji ile çalışan televizyonalar işaretlerin ikiye bölündüğü bu yöntemle aldıkları işaretleri görüntüye çevirmeden önce birleştirme işleminden geçirir. Bu yöntem, satır eşleme (line doubling) olarak da adlandırılır. Bu yöntemle interlace görüntüyü progresife çevirerek sunan cihazlarda, bu durum cihazın satır sayısının sonuna “i” yerine getirilen ‘p’ harfi ile gösterilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s